Menu

Problem ze sprzętem komputerowym? Zgłoś go przez RMA!

RMA jest systemem zwrotu towarów, to znaczy strategią zarządzania procedurą przez sklep internetowy. Koncepcja ta opiera się na złożeniu formularza przez klienta, który wypełnia go wraz z podaniem powodu zwrotu, po czym system generuje dokumentację – taką jak etykieta wysyłkowa – co przyspiesza cały proces. RMA umożliwia też klientom śledzenie całego procesu, a także wprowadza zaklasyfikowane elementy z powrotem do zapasów.

Czym jest RMA?

RMA czyli Return Merchandise Authorisation oznacza autoryzacje zwrotu materiałów i jest umową, w której dostawca towarów lub usług wyraża zgodę na to, aby klient w zamian za zwrot pieniędzy odesłał mu zamówiony przedmiot z powodu jego wady lub nieprawidłowości w funkcjonowaniu. Tego typu kontrakt może obejmować zarówno obiekty fizyczne, takie jak różnego rodzaju sprzęt elektroniczny, jak i zróżnicowane oprogramowania, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania tych przedmiotów.

Rodzaj i czas trwania takiej umowy uzależniony jest od indywidualnych ustaleń firmy lub producenta sprzętu elektronicznego. Analogiczna sytuacja jest z gwarancją, którą objęte są określone produkty – na każdy z nich może przysługiwać odmienny czas reklamacji, który zazwyczaj podany jest w dokumentach zakupowych.

RMA, czyli wygodny zwrot towarów

Zwrot zamówionych przez Internet towarów jest częścią biznesu e-commerce, która bywa uciążliwa zarówno dla sprzedawców, jak i klientów. Mimo to jest kluczowym elementem, który wpływa na zbudowanie silnej i lojalnej bazy klientów. Ręczne zarządzanie zwrotami, które odbywa się na podstawie indywidualnych przypadków, jest niemal niemożliwe. Z tego względu konieczne jest sformalizowanie procesu, który znacząco ułatwi zarządzanie procedurami zwrotów – do tego służy właśnie RMA.

Uproszczenie i zautomatyzowanie procesu zwrotów jest nie tylko dużą wygodą, ale także wpływa na budowanie wizerunku profesjonalnej, przystępnej dla klientów marki. Długotrwała i skomplikowana procedura zwrotu może zrazić do Twojej firmy nawet długoletnich, stałych kontrahentów.

W systemie RMA zawiera się najczęściej dokumentacja, którą klient musi uzupełnić, podając w niej powód zwrotu, drukowana etykieta zwrotna, która jest do niego wysłana oraz system przetwarzania danych, podłączony do systemu magazynowego firmy. Takie rozwiązanie sprawia, że każdy zwrot jest natychmiastowo rejestrowany w systemie przedsiębiorstwa. Klient może inicjować je online, a Ty masz możliwość śledzenia procesu bez konieczności ręcznej zmiany numerów.

Co zrobić, aby przesłać zgłoszenie RMA?

W sklepie komputerowym Buycom obsługujemy system RMA, dlatego każde zgłoszenie zwrotu przebiega sprawnie i bezproblemowo. Jeżeli więc Twój sprzęt nie działa tak, jakbyś sobie tego życzył, zgłoś problem, a my pomożemy Ci go rozwiązać.

W celu przesłania zgłoszenia RMA należy:

  • podać numer seryjny urządzenia (SN lub Service TAG), który znajduje się na pudełku lub spodzie obudowy komputera;
  • szczegółowo opisać problemy, jakie występują ze sprzętem;
  • wysłać e-mail na adres serwis@buycom.pl;
  • po odebraniu zgłoszenia, skontaktujemy się z tobą za pomocą maila zwrotnego, w którym podamy Ci numer RMA oraz wszelakie informacje dotyczące zgłoszenia i dane do wysyłki;
  • koszt wysyłki do serwisu buycom.pl ponosi klient;
  • koszt zwrotu z serwisu do klienta ponosi buycom.pl;
  • w przypadku nieuzasadnionego zgłoszenia sprzętu do serwisu, koszt transportu pokrywa jego właściciel.
     

Ważna informacja:

W zależności od producenta, sposób realizacji zgłoszenia reklamacyjnego może się różnić. Dotyczy to szczególnie przypadków, w których serwis gwarancyjny produktu prowadzony jest przez wyspecjalizowaną do tego celu firmę na terenie Polski lub UE. 

Więcej informacji znajdziesz w zakładce zwroty i reklamacje.

Źródła:

Co to jest RMA? | FixIt Customer Experience Company (fixit-service.com)

 

Informacja o cookies

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.